Laminowanie dokumentów na potrzeby własne

W przypadku laminowanych dokumentów, które będą przechowywane przez lata, laminacja musi być wystarczająco gruba, aby chronić dokument przed uszkodzeniem. W zależności od rodzaju używanego laminatora, proces cięcia laminatu będzie się różnił.

Laminator – profesjonalny znajdziesz w punktach druku

Większość laminatorów jest wyposażona w prowadnicę do cięcia, za pomocą której można utworzyć odpowiedniej wielkości kawałek laminatu dla danego dokumentu. Nałóż warstwę laminatu na dokument, Gdy dokument jest już przygotowany, czas na nałożenie laminatu. Odbywa się to poprzez pierwsze zalaminowanie dokumentu pomiędzy dwoma arkuszami plastiku.

Po zakończeniu tego procesu, zewnętrzna strona plastiku będzie pokryta laminatem. Kolejnym krokiem jest umieszczenie dokumentu wewnątrz laminatora. W zależności od wielkości dokumentu, może być konieczne użycie dwóch arkuszy laminacyjnych. W przypadku dużych, grubych dokumentów może być konieczne laminowanie jednej strony na raz.

Odpowiednie zabezpieczenie dokumentu – pomaga laminator

W ten sposób można zabezpieczyć dokument przed uszkodzeniem podczas laminacji. Następnie należy docisnąć arkusze laminatu do dokumentu, aby utworzyć uszczelnienie. W zależności od rodzaju używanego laminatora, zgrzew ten powstanie w ciągu kilku sekund lub może trwać kilka minut.

Przyklej pozostałe warstwy o nałożeniu arkuszy laminatu https://www.copyshop.krakow.pl/oferta/oprawa-i-laminowanie/ i utworzeniu uszczelnienia, maszyna zacznie się ponownie nagrzewać. Kiedy maszyna zacznie się nagrzewać, klej rozpuści się i spłynie na resztę arkusza laminatu. Po zakończeniu tego procesu arkusz laminatu zostanie pokryty klejem i będzie gotowy do odklejenia. W zależności od rodzaju używanego laminatora, po zakończeniu tego procesu będzie można zobaczyć klej spływający po stronie dokumentu.

W zależności od urządzenia i rodzaju laminacji, której używasz, może być konieczne podniesienie dokumentu za krawędzie, aby odkleić laminat.

Po wytarciu kleju i odklejeniu laminatu, dokument jest gotowy do przechowywania. Pamiętaj, aby przechowywać dokument w chłodnym, suchym miejscu, niedostępnym dla ciekawskich. Jeśli dokument był przechowywany prawidłowo, będzie trwał przez dziesiątki lat, jeśli nie wieki.