drukarki atramentowe

Głowica w drukarkach atramentowych

Decydując się na wybór drukarki do domu bądź biura warto rozważyć drukarkę atramentową. Odznacza się ona bowiem szeregiem zalet, które sprawiają, że jest coraz chętniej wybieranym sprzętem. Obecnie na rynku dostępne są drukarki atramentowe wyposażone w głowicę lub wymienialne kartridże, w których to umieszczana jest głowica. Decydując się na zakup drukarki warto wiedzieć, jakie są wady i zalety każdej z tych opcji.

Głowica w drukarce atramentowej

Głowica w drukarce atramentowej jest na pewno tańszym rozwiązaniem niż w przypadku kartridżu. Byłaby więc wyborem idealnym, gdyby nie problemy z wysychaniem na niej tuszu. Głowica po skończeniu drukowania wraca na swoją pozycję, dzięki czemu uszczelniana jest dysza chroniącą tusz przy pomocy specjalnej osłony. Następnie element czyszczący umieszczony w drukarce czyści różnego rodzaju pozostałości atramentu. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, gdyż czyszczenie czasami jest po prostu niewystarczające. W takiej sytuacji należy samodzielnie przeczyścić dysze, aby nie doszło do wysuszenia tuszu.

Drukarka z kartridżami

W przypadku drukarki z kartridżami znika problem zasychającego tuszu. Kartridże są elementem wymienialnym, a więc w przypadku skończenia się atramentu kartridż należy po prostu wymienić. Nawet jeżeli dojdzie do zaschnięcia atramentu z powodu nieczęstego korzystania z urządzenia, wymiana kartridża w pełni rozwiąże ten problem. W przypadku tego rodzaju rozwiązania wzrastają jednak koszty eksploatacji drukarki.

drukarki atramentowe

W drukarkach tuszowych dostępna jest opcja głowicy wymienialnej lub nie. Rozważając wybór drukarki warto więc zwrócić uwagę na ten fakt i zapoznać się z wadami i zaletami tych dwóch rozwiązań. Drukarka z głowicą jest na pewno dużo tańszą opcją od głowicy umieszczonej w kartridżach, jednak wzrasta ryzyko zaschnięcia atramentu.